Volám sa Henrieta Holúbeková, som „matkou a srdcom“ inovatívneho vzdelávacieho projektu pre stredoškolskú mládež s názvom Životológia – prvá predmet o tebe, ocenený špeciálnymi oceneniami na Slovensku a v zahraničí. Som priekopníčkou zavádzania neformálnych metód do formálneho vzdelávania v našej krajine v súčasnosti, keď prebieha vzdelávanie v období 4. priemyslenej revolúcie Industry 4.0.
Životológia
Životológia je akreditovaný ročný vzdelávací program „šitý na mieru“ pre študentov 1.a 2. ročníkov stredných škôl. Vedie sa jedna vyučovacia hodina (alebo dvojhodinovka) týždenne. Výrazne dopĺňa vedomosti a poznatky získané v klasickom školskom systéme o zručnosti, ktoré mladý človek využíva na úspešné zvládnutie každodenných životných výziev a náročných situácií v oblasti vzťahov, úspechu, poznaniu a pochopeniu samého seba, nasmerovania svojho života. Pomocou mentorov mladých učí zábavnou formou rozvíjať svoje sebapoznávacie, komunikačné, vodcovské a sociálne zručnosti na to, aby mohol plne využívať svoj potenciál. www.zivotologia.sk
Foto: archív Životológia, Teen Mentori so študentami
Program sa zaoberá 4 oblasťami života:
VNÚTROVEDA – spoznaj a pochop seba samého
VZŤAHOLÓGIA – náuka o vzťahoch – pochop vzťahy s rodičmi, autoritami, svoje prvé lásky, nauč sa mať rád sám seba
KARIÉRISTIKA – zisti, čo ťa baví, ako v tom dosiahnuť úspech, naučíš sa komunikovať a pravidlá vodcovstva
ZDRAVÍČKO – prelína sa celým programom – starostlivosť o zdravie tela, ducha a rozumu. Vnášame potrebu spánku, pohybu, stravy, duševného zdravia.
S Henikou sme spolu odviedli kus práce, s mládežou na strednej škole v Pezinku a v Bratislave, reprezentovali progrtam aj v Českej republike.
Foto: Petra Ragas a Henika Holubeková ako Teen Mentori Životológie.
Aj Henika dostala za úlohu vypracovať si test piatich jazykov lásky a podeliť sa s nami o jej výsledky 🙂
Henika aký výsledok testu 5 jazykov lásky ti vyšiel?
A a E – Slová uistenia a Fyzický dotyk
Čo si myslíš, ako ti pomáha v živote poznať a rozpoznať prejavy lásky napr. pri manželovi a deťoch?
Môj chlap má veľmi rád dotyky, túlenie sa. Hoci je až o dve dekády mladší odo mňa, myslím, že toto vôbec nemá vplyv na to, ktorým jazykom lásky rád „komunikuje“. Vždy a všade kam spolu ideme, ma drží za ruku alebo si ovinie svoje ruky okolo môjho pása, alebo okolo ramien. Celú noc taktiež aj počas spánku musí cítiť, že sme pri sebe. Či už ruky máme pri sebe, telá, alebo nohy, chodidlá sa nám dotýkajú. Viem to rozpoznať z týchto signálov. Zároveň si myslím, že druhým jeho jazykom lásky je pozornosť. Počas dňa, keď nie sme spolu, sa mi často pripomína a zaujíma sa, či som v poriadku. Čo sa týka mojich detí, každé jedno má iné preferované jazyky lásky. Najstarší Nikolas má Slová uistenia a Pozornosť. U neho robia divy pochvaly, ke’d mu prejavíme obdiv a úctu v niečom, v čom je dobrý. Zároveň trávi rád kvalitný čas spolu s nami, keď k nám príde.
Vivien má Pozornosť a Fyzický dotyk. Spoznávam to podľa toho, že rada so mnou trávi čas takým spôsobom, že vykonávame spolu kadejaké činnosti, ktoré máme obe rady. Napríklad „make up sessions“, ako to voláme my, keď sa líčime a skúšame si nové trendy, rozprávame sa o móde, hudbe, filmoch ,knihách, influenceroch. Rady spolu chodíme aj von na kávičku a rozprávame sa pri tom.
Najmladší Denis má Dary a Fyzický dotyk. On veľmi rád nakupuje, dostáva a aj dáva darčeky. Zároveň sa tiež rád túli a objíma.
Foto: archív Heniky Holubekovej
Ako si si predstavoval/a komunikáciu so svojimi deťmi kedysi a aká je vaša komunikácia dnes?
Dnes prejavujem každému svojmu dieťaťu lásku jeho jazykom lásky. Predtým som chcela mať ako mama všetko pod kontrolou, bola som láskavá ale na druhej strane aj niekedy prísna, avšak dosť som „tlačila na pílu“, keď som chcela niečo dosiahnuť u nich a to nezaberalo nikdy. Pochopila som, že cesta je vzájomný rešpekt, úcta, láska a rovnocenné partnerstvo. Vtedy si ťa dieťa automaticky váži a ľúbi. Autorita se nebuduje príkazmi ia zákazmi.
Stáva sa vám, že si neporozumiete?
Už teraz skoro vôbec nie. Avšak klamala by osm, keby som povedala, že nikdy. Sem tam sa ešte pritrafí, že si neodkomunikujeme jasne a zrozumiteľne naše myšlienky a postoje. Vtedy sa vyjasní po dlhšej debate to, čo nebolo pochopené.
Foto: archív Heniky Holubekovej
Je podľa teba dôležité, aby sa aj deti venovali osobnému rozvoju? A prečo?
Podľa mňa je to veľmi dôležité. Pretože odkedy aplikujem Životológiu aj vo svojej výchove, sme šťastná silná a súdržná rodina, ktorá si dokáže odkomunikovať všetky nezhody, chápať a tolerovať rozdiely medzi nami a pochopiť sa aj keď máme iné názory na jednu a tú istú vec.
Ako sa venuješ ty osobnému rozvoju počas voľna?
Ja sa venujem môjmu osobnému rozvoju vedome. To znamená, že každá jedna minúta môjho života je o mojom osobnom rozvoji. Prebieha to tak, že každé ráno ešte v posteli predtým ako sa úplne prebudím meditujem, nastavujem sa do nového dňa, počas dňa si všímam, ako reagujem na nietoré situácie a prečo tak reagujem, vnímam, ako vplývajú iní ľudia na mňa a ja na nich a dokážem to všetko usmerniť tak, aby som bola spokojná a šťastná. Večer si vždy znovu v posteli vo svojej mysli zrekapitulujem uplynulý deň, pocítim vďačnosť za všetko pekné, čo sa mi prihodilo a za všetkých skvelých ľudí, ktorých som stretla a spoznala a aj za negatívne situácie som vďačná, lebo ma niekam posúvajú tak, aby som rástla. Keď sa mi niečo nepodarí, iba si to uvedomím, poučím sa a poviem si, že nabudúce to skúsim inak. Do tohto „módu žtia“ mi trvalo dostať sa niekoľko rokov a vďačím tomu práve osobnému rozvoju.
Foto: archív Heniky Holubekovej
Čo by si povedala svojmu 10 rokov mladšiemu ja?
Pochváľ sa za každú maličkosť, ktorá sa ti podarí, maj sa rada bez podmienok a bezvýhradne. Neľutuj nič, čo si urobila, čo sa udialo, čo si zažila, čo si „prepásla“. Všetko je tak ako má byť a všetko sa deje v tvoj prospech. Keby som si tieto vety uvedomila skôr, ušetrila by som sa od mnohých psychických tráum a duševnej bolesti, ktorú som zažívala na svojej doterajšej ceste mojím životom.
Aká je tvoju obľúbená myšlienka, podľa ktorej sa v živote riadiš?
„Nič nie je nemožné“. Jednoduchá veta, ktorá sa napĺňa po celý môj doterajší život Všetko, čo som si doteraz zaumienilia, pre čo som sa rozhodla, čo som si želala, sa uskutočnilo, splnilo. To je dôkazom, že tá veta je pravdivá.
Veľmi sa mi páči myšlienka Oprah Winfrey: „Zlyhanie alebo neúspech neexistuje. Je to len „smerovka“, že tadiaľto cesta nevedie, a treba to skúsiť inak“. Keď som si ju uvedomila, veľmi mi to pomohlo pri každom mojom rozhodnutí.
Foto: archív Heniky Holubekovej
Kto je tvoj najväčší životný učiteľ?
Môj otec a starý otec. Môj otec z viacerých dôvodov. Vybudoval z ničoho svoju firmu. Úspešnú autoškolu, uznávanú v širokom okolí. Je veľký odborník v tom, čo robí, už vyše 30 rokov vedie svoju firmu a až dodnes sa na neho obracajú konkurenti – majitelia iných autoškôl o radu a pomoc, pomáha aj na národnej úrovni pri tvorbe zákonov, predpisov, rôznych dokumentov. Nie je to ten „prešpekulovaný podnikateľ“ so širokými lakťami, ale „dobrák od srdca“, ktorý si vytvára s druhými ľuďmi pevné putá a silné priateľstvá. Ďalšia vec, pre ktorú ho obdivujem je, že napriek tomu, že vo svojich 19 rokoch ovdovel a ostala som v jeho živote ja, nevzdal sa, ešte raz sa oženil a vychoval nielen mňa, ale aj moje mladšie dve sestry v úplnej rodine.
Akú knihu máš obľúbenú a odporúčaš ju ďalej?
Mám veľmi veľa obľúbených kníh. Som knihomoľ a čítam všetko. Knihy sú moja „duševná potrava“. Počnúc od klasiky Boženy Němcovej – Babička, naposledy sa mi veľmi páčil román – prvotina oskarového herca Toma Hanksa – O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch. Veľmi sa mi páčia knihy žurnalistov o tom, ako funguje tento svet – Freakonomics, knihy Malcolma Gladwella , ktorý svojimi knihami meníí zaužívaný pohľad na svet. Ak mám vybrať jednu, korá sa mi páčila, tak od Robina Sharmu, Kto bude plakať keď zomrieš?
Rodičom, ktorí majú syna vo veku od 6-7 rokov odporúčam od Astrid Lindgrenovej Emil z Lonnebergy. Túto knihu mal môj najmladší Denis veľmi rád, lebo hovorí o chlapcovi, ktorý sa stal hrdinom. Potom sú pre chlapcov vo veku od 9 rokov veľmi dobré knihy o Tomovi Batesovi od L. Pichona.
Pre rodičov, ktorí majú dcérky, dievčatá vo veku od 10 rokov, odporúčam niekoľkodielnu sadu Klubu čarodejníc s podtitulom Chalanom vstup zakázaný. Na týchto vyrastala moja Vivien.
Foto: archív Heniky Holubekovej
Chceš ešte niečo odkázať čitateľom?
„Ak sa vám v niečom nedarí tak, ako si to predstavovali, nech nezúfajú, ale dajte tomu nejaký čas a ono sa to postupne vždy všetko „samo“ posunie tam, kam má. Vždy je to nakoniec vo váš prospech, aj keď to spočiatku navonok tak vôbec nevyzerá. Život neskôr ukáže, na čo to bolo dobré a prečo sa to uskutočnilo alebo splnilo práve tak, ako sa to splnilo.“ 🙂
Foto: archív Heniky Holubekovej
Ďakujem Henike za rozhovor. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra
PS: sledujte nás aj na facebooku
Vitajte medzi nami. ❤️Čítajte články, počúvajte 5-minútovky, pridajte sa do online kurzu a nájdite si ten správny darček pre vašu rodinu a priateľov. 👨👩👧👦 Skryť